32:50 48:00 50:00 15:00 67:50 4:50 7:50 3:00 228:00 22:80 250:80 -80:00 170:80 -127:00 43:80 | Denna övre del verkar innehålla alla kostnader som har att göra med hela kakelugnen, själva ugnen och alla dess delar samt material och arbete. Dom minsta posterna (3+4:50+7:50= 15 kr) verkar vara sand,lera och tegel. Dom två översta tillsammans blir 80:50 kr vilket passar bra mot 80 kr som man dragit av från 250:80 vilket är totalsumman av allt. De 10% som 22:8 utgör får oss att tänka på moms eller beskattning. Siffran 127:00 kr fås av att lägga ihop (4:5+7:5+67:5+32:5+15=127) detta verkar vara kostnader som är det man minst måste ha för arbete och material, den siffra som utgörs av 43:80 verkar vara den förtjänst man får ut av själva kakelugnsförsäljningen och uppsättningen. Man kan börja fundera om inte två ugnars arbete och material är inblandade i denna uträkning? Eftersom på bottenvåningen står denna ugn och Lundgrens modell nr 33 som hade ett pris på över 200 kr. Det som är helt klart är att 80:00 kr är endera 2 uppsättningar eller priset för den runda ugnen, sedan kan 127 kr vara 2 uppsättningar eller priset för 2 ugnar en rund och en flat. Dessa 22:80 som är 10% av hela summan får inte glömmas heller, de är säkert kvar i de 43:80 som blev resultatet och skall räknas av sedan så återstår 21 kr i förtjänst, det verkar inte rimligt att anta att detta bara gäller 1 ugn. |